Kaple na Schořově

Kaple na Schořově, je pozdně barokní mariánská kaple, k níž se dodnes konají poutě! Stojí na malém vršíčku u lesní silnice nad stejnojmennou vsí, která je vcelku malebná. Právě to, a celkový charakter krajiny – a také existence modré turistické značené cesty vedoucí k ní z Čáslavi – je zřejmě důvodem, proč jsou poutě sem (především u čáslavských farníků) dosud živé. K samotné kapli mám jedinou fotografii, interiér moc nestál za to fotografovat ho. Není příliš nápaditý a není ani v dobrém stavu. Inspirativně a neotřele pro uspořádání bohoslužby zde samozřejmě působí její centrální, respektive osmiboká dispozice; bohoslužbu, která se odehrává v titěrném centrálním prostoru, je možné sledovat z mnoha úhlů a mnoha pohledů díky mohutnému „ambitu- ochozu“ uvnitř samotné stavby.

Pro cestu tam jsem zvolil nejkratší přístupovou variantu od vlaku, tj. z Horek u Čáslavi (kde je dost vybrakovaný barokní kostel sv.Václava) přes Potěhy (významný kostel sv.Gotharda – snad na něj zde ještě dojde) a Tupadly, které kostel nemají, zato mají zámeček, nebo snad i zámek mě neznámého využití.

zámecká stavba v Tupadlech

Zpáteční cestu jsem pak vykonal po už zmíněné modré značce, která vede poklidnou, krásnou krajinou plnou přírodních krás – na několika místech kolem rybníků s rákosím vyšším, než jsem sám – to se ovšem nedá moc nafotit :(. Takže několik snímků té nádhery.